Czułym okiem | Oprowadzanie kuratorskie połączone z wykładem o życiu i twórczości Zofii Rydet
czas zwiedzania: ok. 90 min.
17 stycznia 2025,
godz.: 11:00
W „Świecie uczuć i wyobraźni” Zofia Rydet sięga po surrealistyczne środki, by mówić o tematach całkowicie realnych: zagrożeniu wojną, przemijaniu, ale i o miłości, macierzyństwie czy nadziei. Nie znajdziemy tu zdjęć reporterskich, których można by się spodziewać po autorce „Zapisu socjologicznego”. Cykl, który powstał w latach 1968–1975, pokazuje Rydet jako artystkę o poetyckiej wrażliwości, mistrzynię swojego fachu. Kurator wystawy, Karol Hordziej, wybrał na wystawę niemal 100 prac oraz zbiór fragmentów zdjęć, z których Rydet tworzyła kolaże. Autorskie oprowadzanie pozwoli widzom zanurzyć się w świecie stworzonym przez fotografkę.
„Nie wiem (czas jest względny)” – to fragment wiersza Haliny Poświatowskiej, który otwiera album „Świat wyobraźni Zofii Rydet” zawierający fotokolaże z cyklu. Druga część spotkania będzie poświęcona analizie tej książki.
Prowadzenie:
Karol Hordziej – kurator, menedżer kultury, wykładowca, autor wystaw i publikacji poświęconych fotografii i sztukom wizualnym. Współtwórca wystawy „Zofia Rydet. Zapis, 1978–1990” w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, prezentowanej także w Jeu de Paume w Tours, we Francji. Od kilkunastu lat kieruje merytorycznie projektami poświęconymi kompleksowemu opracowaniu archiwów artystów, w tym Jana Dziaczkowskiego, Zofii Rydet, Wojciecha Plewińskiego, Zygmunta Rytki, Jerzego Koleckiego i Władysława Hasiora. W latach 2004–2014 współtworzył program festiwalu Miesiąc Fotografii w Krakowie oraz strategię rozwoju Fundacji Sztuk Wizualnych.
dr Maria Wąchała-Skindzier – historyczka, muzeolożka i edukatorka muzealna. Autorka rozprawy doktorskiej poświęconej recepcji okresu PRL-u w narracjach muzealnych w latach 1989–2017, obronionej na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ukończyła historię na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz muzealnictwo na Podyplomowych Studiach Muzealniczych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Kustoszka dyplomowana. Kuratorka wystaw. Przez dziesięć lat pracowała w Dziale Historii i Sztuki Krakowa Nowoczesnego Muzeum Krakowa, gdzie w latach 2016–2019 kierowała oddziałem „Dzieje Nowej Huty”. Autorka publikacji naukowych i katalogów wystaw, scenariuszy lekcji muzealnych, spacerów historycznych, oprowadzań kuratorskich, w tym także dla dzieci. Jej zainteresowania badawcze zogniskowane są wokół pamięci, historii życia codziennego, dziedzictwa, historii kultury i muzealnictwa. Pracuje w Muzeum Fotografii w Krakowie.
Ważne informacje:
• Spotkanie dla seniorów i seniorek (ale zapraszamy także innych dorosłych amatorów fotografii)
• Miejsce: MuFo Rakowicka, ul. Rakowicka 22A
• Cena: 5 PLN
• Czas trwania: 1,5 godz.
• Liczba uczestników: 25 osób
• Zapisy przez system rezerwacji online: bilety.mufo.krakow.pl, mailowo pod adresem bilety[at]mufo.krakow.pl oraz pod numerem telefonu 12 3957042 wew. 1226. Rezerwacja telefoniczna możliwa od wtorku do niedzieli w godzinach otwarcia Muzeum.