Sprzedaż internetowa została już zakończona. Sprawdź ofertę na inne terminy.
Kobieta w sztuce, podobnie jak w społeczeństwie, tradycyjnie obsadzona była w roli „piękniejszej połowy” – urodziwej, ale niemej i biernej. Począwszy od końca XVIII wieku zaczynają nasilać się ruchy feministyczne, które destabilizują władzę patriarchatu i wprowadzają do gry nowy podmiot – kobietę. Nowy rozkład sił początkowo nie był zauważalny w sztukach wizualnych. „Męskie spojrzenie” zaczyna być mącone dopiero wraz z nadejściem drugiej fali feminizmu, w latach sześćdziesiątych XX wieku. W czasie wykładu omówiony zostanie proces zmian w sztuce kobiet, jaki następował w tym okresie.
Prowadzenie: Monika Kozień – historyczka sztuki, członkini AICA i Forum Edukatorów Muzealnych. Pracuje w Muzeum Fotografii w Krakowie. Autorka i kuratorka wystaw, autorka tekstów, wykładów i programów edukacyjnych. Prowadzi badania dotyczące sztuki współczesnej, kulturowej i społecznej roli obrazu, a także historii i teorii obrazu. Kuratorka kolekcji sztuki współczesnej w zbiorach MuFo.
Ważne informacje: • Spotkanie dla osób dorosłych • Miejsce: MuFo Rakowicka, ul. Rakowicka 22A • Cena: 5 PLN • Czas trwania: ok. 1 godz. • Liczba uczestników: do 25 osób • Zapisy przez system rezerwacji online: bilety.mufo.krakow.pl, mailowo pod adresem bilety[at]mufo.krakow.pl oraz pod numerem telefonu 12 3957042 wew. 1226. Rezerwacja telefoniczna od wtorku do niedzieli w godzinach otwarcia Muzeum.
Wydarzenie odbywa się w ramach wystawy „Nie odwracaj wzroku. Refleksje wokół pokazu Olimpii Katarzyny Kozyry”.
Porozmawiajmy o Olimpii | Spotkanie z przewodnikiem na wystawie
Sprzedaż internetowa została już zakończona. Sprawdź ofertę na inne terminy.
Chcecie lepiej poznać kontekst powstania „Olimpii” Katarzyny Kozyry? Interesuje Was, o czym opowiada artystka i dlaczego od momentu premiery tego dzieła toczyły się wokół niego burzliwe rozmowy? „Olimpia” z 1996 roku to jedno z najbardziej poruszających dzieł polskiej sztuki krytycznej i punkt wyjścia do rozmowy o cielesności, godności, chorobie i śmierci. Podczas spotkania z przewodnikiem na wystawie „Nie odwracaj wzroku” poznacie bliżej to ikoniczne dzieło, które powstało w czasie, gdy artystka zmagała się z chorobą nowotworową. Na wystawie w MuFo zobaczycie nie tylko pracę z 1996 roku, ale również jej współczesną kontynuację. Nowe fotografie Kozyry, wykonane niemal trzy dekady później, prowokują pytania o to, jak – i czy w ogóle – zmieniło się nasze postrzeganie kobiecego ciała i przemijania.
Prowadzenie: Cezary Luty – absolwent kulturoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim, student na kierunku Sztuka współczesna UKEN. Asystent w galerii UFO Art Gallery w Krakowie. Zajmuje się krytyką artystyczną i stawia pierwsze kroki w kuratorowaniu wystaw. W pracy edukatora ceni sobie przede wszystkim rozmowę, wspólne szukanie odpowiedzi na nurtujące pytania i odkrywanie na nowo świata artystycznego.
Ważne informacje: • Spotkanie dla młodzieży i osób dorosłych • Miejsce: MuFo Rakowicka, ul. Rakowicka 22A • Cena: w ramach biletu wstępu na wystawę • Czas trwania: ok. 30 min • Liczba uczestników: do 25 osób • Zapisy przez system rezerwacji online: bilety.mufo.krakow.pl, mailowo pod adresem bilety[at]mufo.krakow.pl oraz pod numerem telefonu 12 3957042 wew. 1226. Rezerwacja telefoniczna od wtorku do niedzieli w godzinach otwarcia Muzeum.
Wydarzenie odbywa się w ramach wystawy „Nie odwracaj wzroku. Refleksje wokół pokazu Olimpii Katarzyny Kozyry”.