Sprzedaż internetowa została już zakończona. Sprawdź ofertę na inne terminy.
Większość fotografów działających w czasach PRL rozpoczynało swoją działalność od zakupu radzieckiego aparatu fotograficznego. W zależności od zasobu portfela można było wtedy kupić najtańszy model Smieny czy Lubitela lub nieco droższe, rozmaite wersje aparatów FED czy Zorkij, a także cenione lustrzanki Zenit. Zawodowcy wybierali aparaty Salut lub późniejsze Kijewy 66 czy 88. Zgromadzona w MuFo kolekcja obejmuje zarówno sprzęt, który pojawiał się na polskim rynku, jak i zupełnie nieznane u nas aparaty dostępne wyłącznie w radzieckich sklepach. Co ciekawe, znajdują się tutaj również aparaty o dużym znaczeniu dla historii techniki, takie jak Sport – pierwsza na świecie małoobrazkowa lustrzanka jednoobiektywowa czy pierwszy produkowany masowo w ZSRR aparat Fotokor Nr 1. Podczas wykładu zaprezentowana zostanie również krótka historia radzieckiego przemysłu fotooptycznego, który od lat sześćdziesiątych XX wieku wyprodukował dziesiątki milionów aparatów.
Prowadzenie: Marek Maszczak – kustosz, który od 1990 roku pracuje w MuFo. Specjalizuje się w historii techniki fotograficznej i prowadzi badania nad historycznymi technikami fotograficznymi. Był kuratorem kilku wystaw. Zgromadził unikalny zbiór polskiego i radzieckiego sprzętu fotograficznego, a także duży zbiór aparatów cyfrowych oraz aparatów do fotografii natychmiastowej.
Ważne informacje: • Wykład przeznaczony jest dla osób dorosłych • Miejsce: MuFo Józefitów, ul. Józefitów 16 • Cena: 5 PLN • Czas trwania: ok. 1 godz. • Liczba uczestników: do 25 osób • Bilety do kupienia przez system rezerwacji online: bilety.mufo.krakow.pl lub kartą w biletomacie w oddziale MuFo Józefitów