Listopad to miesiąc cichy i delikatny. Przyroda zastyga i przygotowuje się do zimy. Łagodne jest światło i powietrze. W zbiorach Muzeum Fotografii znajduje się unikalny, dziewiętnastowieczny album pełen kolorowanych zdjęć z Japonii. To on będzie stanowił punkt wyjścia do naszych zajęć poświęconych światłu, barwom i zapachom tej pory roku.
Jesień w japońskiej tradycji zajmuje szczególne miejsce. Na wiele sposobów przypomina nam o ulotności chwili, przemijaniu życia i nieustannej przemianie. Przyjrzymy się z bliska kadrom z albumu japońskiego: powietrznym, cichym krajobrazom, opadającym liściom, ludziom przedstawionym podczas zwyczajnych zajęć. W drugiej części spotkania skupimy się na tytułowych „ziołach jesieni”, jednym z najpopularniejszych motywów w japońskiej sztuce. Chryzantemy, dzwonki, eulalia, koniczyna, waleriana, goździki – to rośliny, które symbolizują nostalgię, tęsknoty i samotność.
W trakcie spotkania każdy Rodzic wykona pachnącą saszetkę z lnu z ziołami, która symbolicznie rozświetli nadchodzące grudniowe mroki.
Prowadzenie:
dr Maria Wąchała-Skindzier – historyczka, muzealniczka i edukatorka muzealna. Autorka rozprawy doktorskiej poświęconej recepcji okresu PRL-u w narracjach muzealnych w latach 1989–2017, obronionej na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ukończyła historię na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz muzealnictwo na Podyplomowych Studiach Muzealniczych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Kustoszka dyplomowana. Kuratorka wystaw. W latach 2016–2019 kierowniczka nowohuckiego oddziału Muzeum Krakowa. Autorka publikacji naukowych i katalogów wystaw, scenariuszy lekcji muzealnych, spacerów historycznych, oprowadzań kuratorskich, w tym także dla dzieci. Pracuje w Muzeum Fotografii w Krakowie.
Ważne informacje:
• Spotkanie dla rodziców i opiekunów dzieci w wieku 0–1,5 roku
• Miejsce: MuFo Rakowicka, ul. Rakowicka 22A
• Cena: 10 PLN
• Czas trwania: ok. 80 min
• Liczba uczestników: 15 osób
• Zapisy przez system rezerwacji online: bilety.mufo.krakow.pl, mailowo pod adresem bilety[at]mufo.krakow.pl oraz pod numerem telefonu 12 3957042 wew. 1226. Rezerwacja telefoniczna możliwa od wtorku do niedzieli w godzinach otwarcia Muzeum.