Zdjęcia, zdjęcia, zdjęcia, ale to nie wszystko: Adam Karaś był nie tylko autorem zdjęć, ale też pasjonatem fotografii, konstruktorem i wynalazcą. W trakcie oprowadzania kuratorskiego po wystawie „Być jak Adam Karaś” świat tego ekscentrycznego twórcy będzie można zwiedzić w towarzystwie wymarzonej przewodniczki, kuratorki wystawy Marty Miskowiec.
Kultowe atelier fotograficzne Adama Karasia było wypełnione muzyką, własnoręcznie wykonanymi rekwizytami, ulepszonymi i zmodyfikowanymi sprzętami i tajemniczo oświetlone. Twórca prowadził studio przez ponad pół wieku, portretując kolejne pokolenia mieszkańców miasta, ale nie ograniczał się tylko do fotografii portretowej – opracowywał fotoratury (fotomontaże z wykorzystaniem fotografii), eksperymentował, dokumentował życie miasta, razem z bratem założył też studio filmowe Bracia Karaś Film.
Prowadzenie:
Marta Miskowiec – antropolożka kultury. Autorka i kuratorka wystaw, autorka tekstów, autorka i organizatorka spotkań i wykładów. Prowadzi badania dotyczące fotografii amatorskiej, zajmuje się fotografią społeczną i społecznym znaczeniem fotografii.
Tłumaczenie na PJM:
Bożena Nowak – tłumaczka języka migowego, absolwentka filozofii UJ, surdopedagożka, wieloletnia wychowawczyni i nauczycielka młodzieży głuchej. Od 2009 roku współpracuje jako tłumaczka PJM z krakowskimi uczelniami, instytucjami i telewizją. Pochodzi z głuchej rodziny (CODA) i to właśnie pochodzenie spowodowało, że jej życie zawodowe skupione jest na pomocy temu środowisku. Pracowała w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 5, w Polskim Związku Głuchych oraz przez wiele lat współpracowała z Towarzystwem Pomocy Głuchoniewidomym. Obecnie związana z Ośrodkiem dla Niesłyszących w Krakowie jako nauczycielka PJM. Certyfikowana tłumaczka języka migowego PZG od 2007 roku. Uważa, że praca dla ludzi i pomaganie innym jest najlepszym lekarstwem na nasze osobiste troski i nadaje sens życiu.
Ważne informacje:
• Miejsce: MuFo Rakowicka, ul. Rakowicka 22A
• Cena: 5 PLN
• Czas trwania: ok. 1 godz.
• Liczba uczestników: do 20 osób
• Zapisy przez system rezerwacji online: bilety.mufo.krakow.pl, mailowo pod adresem bilety[at]mufo.krakow.pl oraz pod numerem telefonu 12 3957042 wew. 1226. Rezerwacja telefoniczna możliwa od wtorku do niedzieli w godzinach otwarcia Muzeum.