Obok witryn przy ulicy Szewskiej 12 trudno było przejść obojętnie: zaskakujące kompozycje o pozornie nieprzystających do siebie tematach zwracały uwagę nawet tych przechodniów, którzy nieszczególnie pasjonowali się fotografią. Studio, do którego należała owa witryna wyróżniało się nie tylko na ulicy, ale i na mapie krakowskich zakładów fotograficznych.
Na pierwszym piętrze kamienicy przy Szewskiej przez ponad 50 lat znajdowało się atelier Adama Karasia. Fotograf odszedł od typowego, rzemieślniczego portretu, zerwał z utartymi schematami i obowiązującymi regułami, stwarzając swoje autorskie kreacje. „To wy gracie przed kamerą” – mówił swoim klientom, pozostawiając dla siebie rolę reżysera. Ten każdorazowy podział na modela-aktora i fotografa-reżysera zapisał się we wspomnieniach krakowian jako coś, co odróżniało zakład przy ul. Szewskiej od pozostałych.
W trakcie wykładu dr Barbara Zbroja z Archiwum Narodowego w Krakowie przybliży zawiłe losy atelier Adama Karasia, opowie o jego współpracy z bratem Wiktorem oraz omówi dorobek tego barwnego fotografa na tle działalności jego kolegów z branży.
Prowadzenie:
dr Barbara Zbroja – historyczka sztuki, doktor nauk humanistycznych, autorka licznych artykułów w czasopismach naukowych i popularnonaukowych oraz książek: m.in. Miasto umarłych. Architektura publiczna Żydowskiej Gminy Wyznaniowej w Krakowie w latach 1868–1939, Architektura międzywojennego Krakowa 1918–1939. Budynki, ludzie, historie, Za obiektywem. Krakowskie zakłady fotograficzne pierwszej połowy XX wieku. Kuratorka wystaw, m.in.: „Świat przed katastrofą. Żydzi krakowscy w dwudziestoleciu międzywojennym” (Międzynarodowe Centrum Kultury), „Za obiektywem. Krakowskie zakłady fotograficzne pierwszej połowy XX wieku” (Archiwum Narodowe w Krakowie). Pracuje w Archiwum Narodowym w Krakowie.
Ważne informacje:
• Miejsce: MuFo Rakowicka, ul. Rakowicka 22A
• Cena: 5 PLN
• Czas trwania: 1,5 godz.
• Liczba uczestników: 30 osób
• Bilety do kupienia przez system rezerwacji online: bilety.mufo.krakow.pl, mailowo pod adresem bilety[at]mufo.krakow.pl oraz pod numerem telefonu 12 3957042 wew. 1226. Rezerwacja telefoniczna możliwa od wtorku do niedzieli w godzinach otwarcia Muzeum.